Як вибрати газовий котел? 8 порад, які потрібно знати

Ремонт квартир » Статті » Як вибрати газовий котел? 8 порад, які потрібно знати

Газовий котел – це один з найефективніших, практичних і вигідних типів опалювального обладнання. Він призначений для установки в приватних будинках, заміських котеджах, дачах і на інших об’єктах, де необхідно створити систему індивідуального опалення.

Сьогодні існує багато видів газових котлів, які можуть відрізнятися: місцем установки, кількістю контурів, типом камери згоряння, матеріалом теплообмінника, потужністю, а також наявністю / відсутністю систем додаткового захисту. Тому вибір оптимального рішення, необхідно робити з урахуванням цілого комплексу параметрів, оптимально – на етапі проектування будинку.

Настінний або підлоговий

За місцем монтажу, газовий котел для будинку може бути настінним або підлоговим. Настінні рішення більш компактні і функціональні, в той час як на підлогові мають просту конструкцію, хорошу потужність, а також низьку складність ремонту та обслуговування.

При установці підлогового газового котла необхідно купувати додатковий габаритний розширювальний бак, який підтримує необхідний обсяг води в системі – це може зажадати виконання додаткових робіт і навіть капітальний ремонт на об’єкті. Настінні газові котли вважаються повноцінними міні-котельнями, що включають в себе все необхідне обладнання для стабільної і безпечної роботи. Вони з заводу комплектуються розширювальним баком, системами безпеки (автоматика відповідає за стабільність і безпеку роботи обладнання) і циркуляційним насосом. Така комплектація істотно полегшує монтаж і побутову експлуатацію приладу.

Де краще встановити?

Газове опалювальне обладнання, відноситься до категорії приладів з потенційно підвищеним рівнем небезпеки, тому при установці газового котла обов’язково повинні враховуватися діючі нормативні вимоги, а сам процес монтажу і подальшої експлуатації проходити при узгодженні з органами нагляду.

Згідно з діючими нормами, підключення газового котла може проводитися тільки в приміщеннях, що мають якісну вентиляцію. Фахівці рекомендують вибирати приміщення для установки з урахуванням технічних характеристик конкретної моделі котла.
Розглянемо докладніше:

  • Котли потужністю до 30 кВт – можна встановлювати в будь-яких нежитлових приміщеннях: кухні, санвузли, коридори, підсобні та інші приміщення. Як правило, використовуються невеликі настінні моделі, які суттєво економлять корисний простір;
  • Котли потужністю 30-150 кВт – рекомендується встановлювати в окремих приміщеннях. Це дозволяє підвищити безпеку при аварійних ситуаціях;
  • Котли потужністю від 150 кВт – необхідно встановлювати в окремому віддаленому будинку, який використовується як котельня.

Зверніть увагу! Місце установки газового котла прямо впливає на конструкцію і характеристики розглянутого устаткування, в тому числі тип пальника. Демонтажні роботи підлогового варіанту проводити складніше ніж настінного.

Кількість контурів

Газові котли бувають одноконтурні та двоконтурними. Цей параметр забезпечує істотні відмінності в функціональних можливостях обладнання. Одноконтурний газовий котел має просту конструкцію з одним контуром, який виконує нагрівання води для подальшої подачі в радіатори опалення або теплі підлоги. У той час як двоконтурний котел більш складний, він оснащений додатковим нагріваючим контуром, що відповідає за подачу гарячої води в кілька точок водозабору, наприклад, у ванну кімнату і на кухню.

Вибір кількості контурів роблять з урахуванням поставлених завдань і кількості запланованих точок водозабору. Одноконтурний – тільки для опалення, двоконтурний – для опалення та нагріву води.

Який тип камери згоряння повинен бути?

Залежно від способу подачі кисню в камеру згоряння, останні бувають двох типів: відкрита і закрита. Кожна з них має свої особливості і переваги. Відкрита камера згорання простіше і дешевше – передбачає наявність атмосферного пальника, забирає повітря безпосередньо з приміщення, тому даний вид камер рекомендується застосовувати тільки на котлах, розташованих в окремих будівлях або добре провітрюваних приміщеннях.

Закрита камера згоряння комплектується турбированим пальником, який передбачає надходження повітря через спеціальний коаксіальний димохід або вентилюючу трубу. Для приватних будинків і заміських дач, рекомендуються моделі із закритою камерою, що зберігає насичений киснем повітря всередині приміщень.

Теплообмінник

Є найважливішим елементом будь-якого газового котла, що відповідає за передачу енергії від теплоносія до теплоприймачу. Простіше кажучи, на нього впливає відкрите полум’я, що нагріває воду, що протікає всередині контуру.

Залежно від типу використовуваного матеріалу, теплообмінники мають різні технічні і експлуатаційні якості. Чавунні теплообмінники вважаються традиційним рішенням, вони не піддаються корозії, але боятися різких перепадів температур. Аналоги з нержавіючої сталі позбавлені даної проблеми, що підвищує довговічність роботи обладнання і знижує її собівартість. Також ремонт газового котла з нержавіючим теплообмінником простіше, ніж з чавунним.

Потужність котла

Є ключовим параметром, який обов’язково враховується при виборі моделі котла під установку в конкретному будинку. Потужність завжди вказана в технічній документації до обладнання – це дає можливість виконати правильний технічний розрахунок оптимальної потужності. Як правило, при будівництві будинків і котеджів, необхідна потужність котла для обігріву прораховується фахівцями і вноситься в документацію об’єкта.

При виборі потужності котла, також варто враховувати кількість і габарити вікон, дверей, кліматичні умови в регіоні, необхідність використання обладнання для подачі гарячої води і т.д.

Комфорт в експлуатації

За зручність використання газового котла прямо відповідають додаткові функціональні можливості даної моделі. Кращими в зручності вважаються котли з автоматикою, що спрощує процес управління обладнанням. У деяких моделях, експлуатація може бути повністю автономною, без регулярної участі користувача – досить виставити оптимальну температуру термостата і котел буде підтримувати її в будівлі з точністю до одного градуса, включаючись і виключаючи потрібний момент. Забезпечити економію газу можна функцією таймера, яка задає час включення і відключення котла. Наприклад, він може не працювати, поки мешканці знаходяться на роботі і включатися перед їх приходом.

Безпека

Питання безпеки газового котла є найважливішим при виборі обладнання. Будь-який котел, є потенційно небезпечним – ризик виникає в двох випадках: при неправильній експлуатації або при наявності заводського браку.
Більшість сучасних газових котлів проходить багатоетапний контроль якості, практично виключає вірогідність покупки устаткування з дефектом. Також багато моделей оснащуються системою автоматичного відключення – вона спрацьовує в разі прояву будь-якої, навіть незначної несправності, здатної вплинути на безпеку роботи котла. У систему захисту входить відключення подачі газу і електрики – її роботу забезпечують датчики витоку газу, контролю полум’я, тиску води і робочої температури.

З огляду на 8 вищевикладених порад, ви зможете вибрати оптимальний газовий котел для даного об’єкту!