Що краще, шпалери або фарба?

Ремонт квартир » Статті » Що краще, шпалери або фарба?

Нанесення фарби на стіни або їх обклеювання шпалерами – це один з найпоширеніших питань від людей, які планують перетворити житло. Будемо відверті, однозначної відповіді на це питання не існує. Два оздоблювальних матеріалу мають свої переваги і недоліки, які необхідно враховувати при використанні на той чи інший об’єкт.

Складність вибору підтверджується уподобаннями людей в різних регіонах світу. Якщо в Україні і країнах СНД, більшість людей вибирають для обробки шпалери, то в Європі і США – однозначна перевага на боці фарби. У цій статті ми визначимо сильні і слабкі сторони кожного матеріалу, оцінимо вартість ремонту квартири з їх застосуванням, а також дамо цінні рекомендації.

Шпалери – плюси і мінуси

Великий вибір видів шпалер не дає можливості точно визначити їх переваги і мінуси. Вони виготовляються з різних матеріалів, які також мають свої хороші і слабкі сторони. Щоб визначити основні плюси і мінуси, шпалери варто розглядати в розрізі типу застосовуваного матеріалу при оздоблювальних роботах.

Сучасні шпалери виготовляються у вигляді двошарових і тришарових рішень, де на основу накладаються додаткові захисні (відповідають за міцність / зносостійкість) і декоративні шари (відповідають за дизайн квартири). Ключові властивості шпалер залежать від типу і якості основи.

Види шпалер

Підвищеною популярністю користується чотири основні різновиди шпалер: паперові, флізелінові, вінілові і стеклохолст. Розглянемо їх докладніше:

 • Паперові шпалери – найдешевший і екологічний варіант, дозволяє приховувати незначні дефекти стіни, у вигляді нерівномірної шпаклівки або ямок. Головнимнедоліком шпалерна паперовій основі є погана стійкість до вологи, низька міцність і маленький термін служби;
 • Бамбукові шпалери – вважаються проміжною ланкою між паперовими і вініловими конкурентами. Мають високу екологічність, а також зручні в наклеюванні і демонтажі. Здатні маскувати незначні дефекти стіни, мають звукопоглинальним ефектом. Подібно до паперових, мають підвищену сприйнятливість до вологи, тому їх не можна мити;
 • Вінілові шпалери – популярний варіант, позбавлений більшості недоліків попередників. Головним достоїнством є підвищена міцність і можливість приховувати навіть значні дефекти стіни. Головним недоліком вважається менша екологічність – при горінні виділяються токсичні речовини. Обслуговування шпалер дуже просте, досить змити пил вологою ганчіркою;
 • Склополотно – спеціалізований різновид шпалер, призначений для обклеювання приміщень з нестабільними микрокліматичними умовами: санвузлів і кухонь. Використовуються виключно під фарбування.

Переваги та недоліки фарби

Аналогічно шпалер, великий вибір фарби, не дає можливості визначити чіткі переваги і недоліки фарбування стін. Фарби для внутрішніх робіт можуть мати різний склад, який формує ключові властивості покриття після висихання.

Важливою особливістю фарби в порівнянні з шпалерами, є необхідність підготовки ідеально рівній поверхні стіни. Навіть найдрібніші нерівності, наприклад частинки налиплого штукатурки або ямки, буде видно після фарбування, що знизить загальні естетичні якості поверхні.

Види фарб

Існує п’ять затребуваних різновидів фарб, застосовуваних для фарбування стін при косметичному або капітальному ремонті квартири: водоемульсійна, водно-дисперсна, акрилова, латексна і силіконова. Склад формує недоліки і переваги фарби при її використанні в тому чи іншому випадку. Розглянемо докладніше:

 • Водоемульсійна фарба – найпоширеніший і недорогий варіант, що дає можливість частково закривати дефекти основи. Вона добре лягає на підготовлену поверхню і швидко висихає. Має низьку стійкість до впливу вологи;
 • Водно-дисперсна фарба – є вдосконаленим аналогом водоемульсійної фарби, має підвищену стійкість до вологи, може використовуватися для фарбування стін в санвузлах і кухнях;
 • Акрилова фарба – основою служать акрилові смоли, які після висихання утворюють еластичну захисну плівку з відмінними водовідштовхувальними властивостями. Головним </ span> недоліком фарби є її висока вартість;
 • Латексна фарба – застосовується для фарбування поверхонь з незначними дефектами. Додавання до складу латексу дозволяє приховати проблемні ділянки. Фарба добре сохне і має тривалий термін служби;
 • Силіконова фарба – має найвищі показники маскування дефектів поверхні. Після нанесення утворює щільну, стійку, але еластичну плівку. Обслуговування фарби під час експлуатації дуже просте – досить змити пил вологою ганчіркою.

Підготовка стін під шпалери або фарбу

Процес підготовки стінових поверхонь під фарбування або обклеювання шпалерами є ідентичним і передбачає проведення кількох етапів. Єдиною особливістю, є необхідність більш ретельного вирівнювання поверхні при фарбуванні. Основні етапи підготовки поверхні:

 1. Видалення старої обробки – знімаються старі шпалери або віддаляється старий шар фарби;
 2. Вирівнювання поверхні – усувається кривизна площини, забезпечується оптимальна рівність поверхні. Це важливий етап, що прямо впливає на подальшу естетику стіни. Остаточне виривання виконується фінішної штукатуркою з подальшою зачисткою;
 3. Грунтування – наноситься шар грунту, який поліпшує адгезивний властивості поверхні.

Що практичніше фарбування стін або шпалери?

Питання практичності фарбування стін або її обклеювання шпалерами не є однозначним. Як і в попередніх випадках, важливу роль відіграє тип застосовуваної фарби і шпалер. Наприклад, якщо приміщення буде піддаватися регулярному «освіження», такий підхід часто практикується в що здається житло, хостелах або готелях – переважно розглянути варіант фарбування.

Говорячи про практичність фарбування стін або їх обклеювання шпалерами, з точки зору витрачається часу – фарбування займе трохи менше часу ніж обклеювання. Але в деяких випадках, може знадобитися повторне фарбування – це буде займати додатковий час на висихання першого шару і нанесення другого.

Рішення для дитячої – шпалери або фарба

Ключовим критерієм вибору матеріалу для дитячої є екологічні якості матеріалу – вони не повинні завдавати шкоди здоров’ю дитини, незалежно від умов експлуатації. У дитячій можна використовувати шпалери, і фарбувати стіни фарбами без токсичних компонентів. Варто виключити варіант флізелінових шпалер, а також фарби з синтетичними компонентами, які при надмірному нагріванні виділяють токсичні речовини.

Особливу увагу рекомендується приділити колірній палітрі матеріалу – не варто використовувати надмірно яскраві кольори, краще віддати перевагу спокійним тонам. Вираженим перевагою шпалер для дитячої, вважається можливість вибору з великої кількості зображень, що створюють додатковий затишок.

Що дешевше, пофарбувати стіни або поклеїти шпалери?

Вартість виконання роботи формується з урахуванням ціни спочатку обраних матеріалів, тому однозначно відповісти на це питання неможливо. Наприклад, якщо вибрати дешеві шпалери і дорогу фарбу, то обклеювання вийде значно дешевше. І навпаки, якщо вибрати дорогі шпалери і дешеву фарбу – фарбування буде менш витратним.

Даний показник прямо залежить від якості використовуваних матеріалів, а також кваліфікації фахівців, які виконують роботи. Найвигідніше замовляти дані роботи в комплексі послуги ремонт квартири «під ключ» — це дозволить заощадити на вартості робіт без втрати якості.